Forgot Password?  
Welcome to the Whittier Schools Website ::
Name & Position Contact Info
Patrick  Allen
English
Angela  Antonelli
Tutor
Peter  Arsenault
Science

Email Peter Arsenault
Cathie  Baines
Culinary
Kathy  Barbone
English - LTS

Email Kathy Barbone
Robert  Beaton
Electronics/Robotics Instructor

Email Robert Beaton
Gregory  Beauregard
Science Instructor

Email Gregory Beauregard
Dawn  Bellamo
Support Services/Special Education
Jeanette  Berube
Support Services/Special Education
Bruce  Boisselle
Machine Technology Instructor

Email Bruce Boisselle
Joseph  Boland
Guidance
Tjitse  Boringa
Culinary
Kevin  Bradley
Athletic Director/PE Health
Teri  Bragg
English
Jana  Brown
Social Studies/History
Kristen  Bucco
Support Services/Special Education
Elaine  Bucher
English
Ryan  Burke
Science Instructor

Email Ryan Burke
Emily  Buynevich
Science
Laura  Carbonello
English
James  Carlson
Guidance
John  Cary
Math
David  Charbonneau
Science Instructor

Email David Charbonneau
Andrew  Cherouvis
Support Services/Special Education
Ilona  Closs
School Nurse
Melissa  Cook
Support Services/Special Education
Martha  Corcoran
Health Occupations
Earl  Corr
Carpentry
Eric  Crovetti
PE/Health
Kris  Crovetti
Culinary

Email Kris Crovetti
Christopher  Cunningham
English Instructor

Email Christopher Cunningham
David  E Cunningham
Evening School Director
978-373-4101  Ext:215
Marcia  Curtis
Guidance

Email Marcia Curtis
James  DeLena
Auto Body/Collision Repair
Elizabeth  Devenney
English
Susannah  DiMauro
World Languages
James  Donahue Jr.
Social Studies/History
James  Donahue Sr.
Math
Catherine  Driscoll
English Instructor

Email Catherine Driscoll
Michael  Fila
Electrical Instructor

Email Michael Fila
Paul  Fitzmeyer
Math
Maureen  Fritchy
Science
Catherine  Fullerton
Design Communications
Lee  Gastonguay
Masonry Instructor

Email Lee Gastonguay
Carolyn  Gayler-Romero
School Psychologist
EXT. 284
Email Carolyn Gayler-Romero
Ann  Gheringhelli
Health Occupations
Richard  Gonsalves
HVAC
Christopher  Green
Support Services/Special Education
Roxann  Grover
PE/Health
Michael  Guida
Plumbing Instructor

Email Michael Guida
Mary  Hamel
Social/History
Kelly  Hamilton
Guidance Councelor - Construction Cluster

Email Kelly Hamilton
Matthew  Hayes
Math
Daniel  Hayward
HVAC
Erin  Holmes
Science
Jonathan  Ihle
Support Services/Special Education
Lauryn  Ihle
Science
Karl  Jacobson
Plumbing
Garry  James
Guidance
Matthew  James
Social Studies

Email Matthew James
Susanne  Josephs
Culinary
Robert  Kaiser
Support Services/Special Education
Kathleen  Kastrinelis
Math
Clifford  Keirstead
Carpentry
Jacqueline  Kotowski
Math
Stephen  Lauria
Math
John  Lavigne
Carpentry Instructor

Email John Lavigne
Eileen  Lawton
English
Eileen  Lee
Evaluation Team Leader

Email Eileen Lee
Pamela  Leman
Support Services/special Education
Lance  Little
Electrical Instructor

Email Lance Little
Leanne  Lyons
Marketing Education
Matthew  Malynn
English

Email Matthew Malynn
Albert  Marshall
Math
James  Martin
Science
Maggie  McDonald
Math

Email Maggie McDonald
Paul  Meninno
Electrical
Lynn  Messman
English Instructor

Email Lynn Messman
Justin  Morelli
Science Instructor

Email Justin Morelli
Raymond  Morneau, Jr
Masonary

Email Raymond Morneau
Kristine  Morrison
Department Head of Guidance & Admissions

Email Kristine Morrison
Jane  Moskevitz
Health Occcupations
Paul  Moskevitz
Machine Technology
John  Muldoon
Math
Catherine  Nichols
Title I
Kathleen  Niermeyer
World Language Instructor

Email Kathleen Niermeyer
Rita  Nisco
Computer and Office Technology
Raquel  Nova
World Language Instructor

Email Raquel Nova
Melissa  Novak
Title 1 Instructor

Email Melissa Novak
Elizabeth  Owen
Math

Email Elizabeth Owen
Stephen  Palmer
Metal Fabrication
Scott  Pare
Metal Fabrication/Welding Instructor

Email Scott Pare
Christopher  Parsons
Automotive Instructor

Email Christopher Parsons
Kathryn  Parsons
English
Julie  Penny
Math Instructor

Email Julie Penny
Ellen  Petroccia
Computer and Office Technology
Rebekah  Pfeil
Support Services/Special Education
Stephen  Polidoro
Auto Body/Collision Repair
Richard  Porcelli
Library Media Specialist/Library Media Instructor
Ellen  Powers
Early Childhood
Michael  Ragusa
Auto Technology
Russell  Riccio
Graphic Communications
Ryan  Richards
English Instructor

Email Ryan Richards
Scott  Robertson
CAD/Drafting
Michael  Ruggelo
Support Services/Special Education
Tami  Ruggelo
Support Services/Special Education
Steve  Schade
Social Studies
Margaret  Shields
Social Studies/History
Celine  Soucy
Art Instructor

Email Celine Soucy
Christopher  Speropolous
Electronics/Robotics Instructor

Email Christopher Speropolous
Margaret  Stoltz
Support Services/Special Education

Email Margaret Stoltz
Shay  Sullivan
English
David  Sweeney
Math
Jennifer  Teague
Cosmetology
Eugene  Thomas
Auto Technology
John  Totten
Masonry
Suzanne   Tozlowski
Cosmetology

Email Suzanne Tozlowski
Brian  Trainor
Design Communications
Jonathan  Tynes
Support Services/Special Education
John  Ulrich
CAD/Drafting
Linda  Urban
Music and Theater
Alexis  Valhouli
Social Studies/History
Gregory  Vlahos
Math
Jonathan  Warne
Science Instructor

Email Jonathan Warne
Kimric  Welch
World Languages
Drew  White
PE/Health
Daniel  Whittier
Electrical
Mark  Whittier
Carpentry
Carolyn  Williams
Cosmetology
Gregory  Withers
Title 1 Math Instructor

Email Gregory Withers
William  Yameen
Culinary
Michael  Young
Social Studies/History